KAPHA OBDOBJE LETA IN KAKO GA URAVNOVESIMO

Letne čase, podobno kot cikle dneva, po ajurvedi določajo cikli treh doš* oz. kvalitet: vate, pite in kaphe. Ohranjanje dobrega zdravja v vseh štirih letnih časih zahteva življenje v harmoniji s temi naravnimi cikli, kar vključuje tudi prakso joge, gibanje, prehrano in stalno prilaganje spremembam v zunanjem okolju.

Letnega časa pa ne moremo določiti le po datumu na koledarju, pač pa po zaznavanju tega, kar se dogaja v naravi.

Zdaj ko se zima preveša v pomlad, se premikamo iz vata obdobja (suho in vetrovno) v kapha obdobje (mokro in težko).

Tisti, ki živite v krajih z več snega, boste opazili, da je sneg bolj moker in da »upočasnjuje gibanje« (tisti, ki smučate ali deskate na snegu, se tega zelo dobro zavedate). Padavine prinašajo »mokre« neprijetnosti in bolezni, kot so prehladi, počasna prebava in občutek lenobnosti. V naravi nakopičena sneg in led se zaradi toplote začneta topiti in utekočinjati. Podobno se začne utekočinjati in teči v telesu nakopičena kapha.

Kot ima zgodnja zima precej lastnosti jeseni, tako ima zgodnja pomlad precej lastnosti zime.

Za osebe s prevladujočo kapha došo* (glej spodaj za pojasnilo, kaj pomeni doša in kako lahko ugotoviš, kateri doša tip po ajurvedi si ti) bo ta čas največji izziv, predvsem zato, ker bo nagnjenje k občutku težkosti, počasnosti in lenobnosti povečano. Običajno nas bo zajela želja po več spanca, in kljub temu da je priporočljivo poslušati svoje telo in več počivati, je zelo pomembno, da gremo zgodaj spat in da tudi zgodaj vstanemo.

Kapha obdobje spodbuja vse, ne le osebe s prevladujočo kapha došo, da z aktivnostmi in hrano povečujemo kvalitete, kot so toplota, suhost in lahkotnost, ter da se več gibljemo. S tem nevtraliziramo »težkost« tega obdobja.

 

1. PRIPOROČLJIVE TELESNE AKTIVNOSTI IN PRAKSA JOGE
To je čas za bolj dinamično in energično prakso joge. Pozdrav soncu je ena izmed takšnih praks, saj ogreje naše telo in poskrbi za našo gibljivost ter tako nevtralizira hlad in statičnost, ki sta lastnosti kaphe. Pozdrav soncu je odličen način, da pospešimo cirkulacijo krvi in delovanje limfnega sistema že v jutranjem času.


Priporočila za tiste, ki ste že vešči praktikanti joge:
Priporočljivo je tako dinamično izvajanje položajev, skladno z našim dihom, kot tudi daljše zadrževanje asan.

Zasuk v položaju stola (parivrta utkatasana) je npr. položaj, ki nas ogreje, hkrati pa ima očiščevalni učinek in vpliva tudi na odstranjevanje vsega, kar se kopiči v prsnem košu in pljučih zaradi povečane kaphe.

Položaji, ki zmanjšujejo kapho, so tudi: riba (matsjasana), čoln (navasana), kobilica (salabasana), lev (simhasana), kamela (ustrasana), bojevnik 1 (virabadhrasana 1), bojevnik 2 (virabadhrasana 2), sveča (sarvangasana), stoja na glavi.

Priporočljive dihalne tehnike v tem obdobju so udžaji, dihanje skozi desno nosnico, surja bedha pranajama in bastrika.

Odlična izbira gibalnih aktivnosti so tudi sprehodi (že zgodaj zjutraj), hoja v hribe, bolj dinamične vadbe, kot so tek, kolesarjenje, ples idr. Za vse nas, še posebej pa za osebe s prevladujočo kapha došo, je v tem obdobju značilno, da se nam ne ljubi toliko gibati in da se moramo kar malo »brcniti v rit«. Ko se začnemo gibati in segrejemo telo, nam to prija in zaznamo, da ima vadba izjemne pozitivne učinke na naše počutje.

 

2. “ČIŠČENJE” UMA, TELESA IN DOMA
Kapha obdobje je tudi idealno za odstranjevanje vseh odvečnih stvari, ki smo jih nakopičili, tako v naših telesih in umu kot tudi v prostorih našega doma.

Zato se je tudi tako prijel izraz »spomladansko čiščenje«. Ko boste iz svojega življenja, telesa in prostorov odstranili stvari, ki so se nakopičile in nam ne služijo več (s čustvi vred), se boste počutili lažje in osvobojene. To obdobje je kot naročeno za to. Tisti, ki imate v sebi več kaphe, boste to naredili nekoliko težje, a je vredno truda. 😉

 

3. PREHRANASeveda je izjemno pomemben tudi prilagojen način prehranjevanja, ki pa se zelo razlikuje glede na to, kateri tip človeka ste po ajurvedi. V tem prispevku ne pišem o prehrani, lahko pa najdete marsikatero koristno priporočilo v različni ajurvedski literaturi ali pa se obrnite na ajurvedskega strokovnjaka in dal vam bo prava prehranska priporočila. Lahko pa vam svetujem z eno besedo, ki ne more zgrešiti: zeleno! Jejte čim več zelene zelenjave in spij kakšen zelen zmešanček ali smoothi.

Tudi priporočljiva praksa joge in gibanja se spreminja glede na to, kateri tip ste po ajurvedi oz. katera doša/doše pri vas prevladuje/jo (na koncu članka je povezava do kviza, ki ti lahko pove, katera doša pri tebi prvladuje).

A kljub temu, da smo si različni, upoštevanje usmeritev in priporočil, ki sem jih opisala v tem članku vam bo zagotovo v pomoč v tem kapha obdobju leta, saj sem skušala zajeti informacije, ki so splošne in koristne za večino ljudi. Če jih boste upoštevali seveda. 😉

Pozna zima in zgodnja pomlad sta med najbolj zahtevnimi obdobji v letu za vzpostavljanje ravnovesja, a z nekaj skrbnosti in upoštevanja lastnosti tega časa ter vključevanjem več gibanja in energične prakse joge v svoje življenje se lahko spremeni v prijeten del leta, ki prebudi vašo dušo in telo.

Z vami na poti,
∆ ♥ ∞
Barbara.

Na spodnji povezavi lahko preverite, kakšna doša prvladuje pri vas oz. kateri tip ste po ajurvedi:
https://www.naturesformulary.com/test/dosha-test/
Rezultati so le okvirni. Največkrat smo mešanica dveh ali vseh treh doš, poleg tega je za natančno določitev vašega tipa po ajurvedi najbolje obiskati ajurvedskega zdravnika.

*doša: Po ajurvedi se pet elementov (zrak, ogenj, voda, zemlja, eter) združuje v tri osnovne kvalitete ali principe delovanja, ki so v različnih deležih prisotni v vsem in v vsakomur in jih imenujemo tudi konstitucije ali doše. To so vata (načelo zraka), pita (načelo ognja) in kapha (načelo vode), ki vladajo našim biološkim in psihološkim procesom v telesu, umu in zavesti. Glede na to, katera od treh doš prevladuje v vašem organizmu, ajurvedski zdravnik določi vaš telesni tip. Čisti vata, pita in kapha tipi so zelo redki, večina nas je mešanih tipov (npr. vata-pita, kapha-vata ipd.), najredkejši pa so vata-pita-kapha tipi, pri katerih so vse tri doše zastopane povsem enakomerno.

Viri in literatura:
Vasant Lad, Ajurveda, 2005. Popolni vodnik po domači lekarni. Ljubljana: Gnostika, d. o. o.
Svoboda E. Robert, 2007. Ajurveda, kompletan vodič. Beograd: ID Esotheria
Frawley D. in Summerfield Kozak S., 2009. Yoga for your type: An ayurvedic approach to your asana practice. 3. izdaja. USA: Lotus Press.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *






Vpiši svoje podatke in prejel/a boš ZVOČNO DARILO - VAL SPROSTITVE ZA OBNOVO ENERGIJE ter posebna povabila, zgodbe, inspiracijo in prakse za vitalno telo ter izpolnjeno življenje.
Od mojega srca k tvojemu.

S prijavo se strinjaš, da si dodan/a v bazo email prejemnikov. Tvoje podatke varujem skrbno v skladu s politiko varstva osebnih podatkov.
Barbara Balažic
Barbara Balažic
Barbara Balažic